Faydalı Bilgiler

ORGANİZASYON İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

Screen Shot 2016-01-30 at 10.11.27

SİVAS…..?

Sivas; Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. Tarihi yıllar önceye dayanan Sivas ismini yunan kökenli olan “Sebastea” den almıştır. İpek yolunun kesiştiği ve  Kral yolunun bulunduğu tarihi bir yerdir. Kaplıcaları, Tarihi Kalıntıları ve Doğal Güzellikleri ile yerli yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapar. Ulaşımı is Kara yolları Hava yolları ile sağlanmaktadır.

Meşhur YemekleriHingel (Hambal), Kesme Aşı, Baviko, Kaymaklı Katmer, Düğün Pilavı, Kelle Tatlısı, Sulu Köfte, Un Helvası, Ayran Aşı, Gömme (sirok), Mumbar Dolması, Madımak, Göceli Kapaması, Sivas Kebabı , Sivas Köftesi , Etli Ekmek

Tarihi YerleriUlu Camii, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Abdulvahap Gazi Türbesi, Şeyh Hasan Bey Kümbeti, Ahi emir Ahmed Türbesi, Yıldız Köprüsü, Eğri Köprü, Behram Paşa Hanı, Kurşunlu Hamam, Taşhan, Ziyabey Kütüphanesi, Hükümet Konağı, Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi, İnönü Müzesi

 

Sivas merkeze nasıl gidilir?

Merkez amfi ve edebiyat fakültesi binaları arasında bulunan otobüs durağından, üzerinde istasyon yazısı olan araçlar ile Sivas merkeze ulaşabilirsiniz. Sivas merkezden kampüse ulaşım için ise İstasyon caddesinde bulunan otobüs duraklarından üzerinde üniversite yada lojmanlar-üniversite yazan araçlar ile konsey alanına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 

Konsey alanına en yakın market nerede?

Konsey ön kitapçığında bulunan krokide Market – Kafe yazan bina market ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Havalar nasıl olacak?

İşte 4 günlük hava tahmini!

HVD

Yukarıda bulunan hava tahmininde weather.com adlı internet sitesinin verileri göz önüne alınmıştır.

En yakın bankamatik nerededir?

Konsey ön kitapçığında bulunan krokide Kütüphane, Hastane, Market – Kafe ve Yıldız Kafe civarında çeşitli bankaların bankamatiklerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sivas merkezde istasyon caddesinde (Ssk durağı) tüm bankaların bankamatiklerine ulaşabilirsiniz.

Saldırgan bir Kangal Köpeği ile karşılaşıldığında yapılacaklar

Yere oturmak, heyecanlanmamak ve göz göze gelmiyor olmak saldırgan bir Kangal Köpeği ile aranızdaki ilişki için faydalı olabilir.

Sivaslı ünlü sanatçılar

Bazıları; Aşık Veysel, Hadise, Yurtseven Kardeşler, Çılgın Sedat, Tülin Şahin, Cem Yılmaz

Bunları biliyor muydunuz?

Soğuktan dirsekleriniz sertleşmeye mi başladı? Ne yapacağınızı bilemiyor ve paniğe mi kapılıyorsunuz? Durun! Buna hiç gerek yok. Yapmanız gereken çok basit bir şey var! Bir parça pamuğu sütle ıslatın ve dirseklerinize sürün, 15 dakika bekletin. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün tekrar edin. İpek gibi pürüzsüz dirseklere kavuşun.

 Hatırlatma!

Kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaktır. Açık alanlarda belirlenen sigara içme bölgeleri işaretler ile gösterilecektir.